Kragh-IT

Hvad er der sket siden sidst? (Uge 19 2023)

Vores IT-support lærling er blevet Microsoft certificeret

Vores IT-support lærling Mikkel har i dag den 8/5-2023 bestået din første Microsoft eksamen, og er dermed blevet Microsoft certificeret i de grundlæggende dele af Microsoft 365 løsningerne.

Helt præcis hedder eksamen MS-900: Microsoft 365 Fundementals (se en beskrivelse nederst i denne nyhed)

Vi ønsker Mikkel stort tillykke med sin nye titel oms Microsoft certificeret.

Hvilke programmer er blevet opdateret siden sidst?

Hvis du har en Problemfri-IT aftale vil følgende tredjepartsprogrammer blive opdateret på din pc:

Audacity updated to 3.3.2
Edge updated to 113.0.1774.35
Zoom updated to 5.14.7.15877
LibreOffice updated to 7.5.3
Visual Studio Code updated to 1.78.0
TeamViewer 15 updated to 15.41.9
Dropbox updated to 173.4.6706
Edge updated to 112.0.1722.68
Chrome updated to 113.0.5672.64
Google Drive for Desktop updated to 74.0.3.0
AVG updated to 23.4.3282
Avast updated to 23.4.8118
TeamViewer 15 updated to 15.41.8
Spotify updated to 1.2.10.760
Audacity updated to 3.3.1
WinMerge updated to 2.16.30
Opera Chromium updated to 98.0.4759.15
FileZilla updated to 3.64.0
foobar2000 updated to 2.0
TeamViewer 15 updated to 15.41.7
Glary updated to 5.204.0.233
Opera Chromium updated to 98.0.4759.6
Thunderbird updated to 102.10.1
Firefox updated to 112.0.2
Dropbox updated to 172.4.7555
K-Lite Codecs updated to 17.5.5
Edge updated to 112.0.1722.58
Audacity updated to 3.3.0
Blender updated to 3.5.1
Skype updated to 8.97.0.204
Zoom updated to 5.14.6.15434
Malwarebytes updated to 4.5.27.262
Java (AdoptOpenJDK) x64 8 updated to 8u372-b07
JDK (AdoptOpenJDK) x64 8 updated to 8u372-b07
JDK (AdoptOpenJDK) x64 11 updated to 11.0.19
Java (AdoptOpenJDK) x64 11 updated to 11.0.19
JDK (AdoptOpenJDK) x64 17 updated to 17.0.7
Java (AdoptOpenJDK) x64 17 updated to 17.0.7
Foxit Reader updated to 12.1.2.15332
Skype updated to 8.96.0.409
Opera Chromium updated to 97.0.4719.83
Zoom updated to 5.14.5.15287
JDK (Amazon Corretto) x64 17 updated to 17.0.7
JDK (Amazon Corretto) x64 11 updated to 11.0.19
JDK (Amazon Corretto) 8 updated to 8u372-b07
JDK (Amazon Corretto) x64 8 updated to 8u372-b07
Chrome updated to 112.0.5615.138

Som du kan se, opdateres flere tredjepartsprogrammer løbende. Det er derfor vigtigt, at du som Problemfri-IT-kunde sørger for, at din pc er tændt hver onsdag nat.

Du kan finde en opdateret liste over tredjepartsprogrammer, som vi holder ved lige på dette link

Hvad er MS-900: Microsoft 365 Fundementals

Her er en kort opsummering af MS-900: Microsoft 365 Fundementals (oversat via AI):

Denne eksamen er designet til kandidater, der ønsker at demonstrere grundlæggende viden om cloud-baserede løsninger til at lette produktivitet og samarbejde på stedet, hjemme eller en kombination af begge. Kandidater kan have kendskab til cloud-baserede løsninger eller være nye til Microsoft 365. Kandidater kan bruge denne eksamen til at forberede sig på andre Microsoft-certificeringer, men det er ikke en forudsætning for nogen af de relaterede certificeringer.

Kandidater skal kunne anbefale Microsoft 365-løsninger, der adresserer almindelige organisatoriske IT-udfordringer. De bør forstå, hvordan Microsoft 365-løsninger forbedrer produktiviteten, letter samarbejdet og optimerer kommunikationen. De bør også forstå, hvordan Microsoft 365-løsninger hjælper med at sikre data og identitet og lette overholdelse.

Kandidater skal kunne anbefale løsninger til endpoint- og applikationsstyring, desktopvirtualisering, automatiseret operativsystemdeployment samt rapportering og analyse. De skal være bekendt med Microsoft 365-licensering, deployment og migrationsassistance samt supportmuligheder for organisationer, der ønsker at maksimere deres investering i clouden.

Du kan læse den originale tekst på dette link: https://learn.microsoft.com/da-dk/certifications/exams/ms-900/